Search
  • מארקוס פאפאגיורגיו

מערה מסתורית, מחצבת שיש, גלים אלקטרומגנטיים וניסויים צבאיים

על מורדות הר פנדלי, מרחק 40 ק''מ בלבד מאתונה, נמצא מקום מסתורי, מיסטי שמבקריו הם מיטיבי לכת ונחשבים על ידי תושבי העיירה השכנה, ניאה פנדלי, כמשוגעים.

הליכה בדרך לא דרך במעלה שבילים בוציים מתעתעים באותן דרכים בהן הלכו תושבי אתונה העתיקה כדי לחצוב את השיש ממנו בנויה האקרופוליס המפורסמת בהר, יובילו את התועה האקראי למערת דבליס (Davelis) העמוקה והפתלתלה, ובה מבוך גדול עם דרכים חסומות וחללים המעוררים, לטענת המבקרים בשעות הערב, חיזיון והזיה.

התיעודים הראשונים בנדבכי הארכיון, מציינים את מערת דבליס כאתר פולחן עוד במאה החמישית לפני הספירה לפאן – אליל בעל רגלי ופרסות עז, פטרונם של רועי הצאן וההוללים – בה המתפללים רקדו עד כניסה לטראס וערכו אורגיות מקודשות כדי לספק את האל. בימי הביניים נזירים שסר חינם בעיני הכנסיה התקבצו שם כדי לעשות פולחנם בחופשיות, בדרכם שלהם. אותם נזירים כינו את המערה 'מערת אמומון', דהיינו, המערה הטהורה, ובנו שתי קפלות ביזנטיות קטנות החצובות ישירות אל תוך הסלע משני צדי הכניסה המרכזית אליה. הקפלות שרדו את הרוחות והגשמים ועודן עומדות איתן כשומרים דוממים מאבן. שני פרטים אלה הם הראשונים שיצרו בקרב המקומיים שחלקם הגדול מסרב לבקר שם את החשש שמדובר באתר פולחן בעייתי המקושר לעובדי השטן.

במאה ה-19, כריסטוס נאטציוס, הידוע גם בשם 'דבליס', התחבא שם עם כנופית פושעים ידועה לשמצה שעשו שמות בתושבי פאתי אתונה וברכושם. האגדה המקומית מספרת שבמערה מוחבא אוצר – שלל רב ממסעות הגזל שערך, כמו גם מנהרה ארוכה שנחצבה עד פתח סודי במגדל בו חיה הדוכסית סופי דה מרבואה לברון, חברתה הקרובה של מלכת יוון אמליה, למטרות לילות שעשוע ואהבים.

ההליכה נעימה אך מאתגרת. מאחוריכם נוף פנורמי על כל אתונה עד הים, מולכם דרך מאובקת בה צעדו עבדים הסוחבים שיש ותחתיכם גלי אבנים חלקלקות במגוון רחב של צורה וגודל. עוד קצת.. תנו פוש אחרון, לסיזיפוס יותר קשה מלכם כרגע. והנה, תחושת בטן מוזרה אומרת שהגעתם למקום הנכון, כבר בפניה הבאה בשביל. עם הגעתכם לרגליו של מצוק אפור ואפוי שמש, אתם רואים את הקפלות הלא שגרתיות מצדי המערה – אגיוס ספירידון ואגיוס ניקולאס. קצת שמאלה מהן נגלה מבנה בטון ערום ומודרני – זהו מבנה של הצבא היווני. אל חשש, הוא אמור להיות ריק בימים האלה.

רגע, מה לצבא ולמערה נשכחת בהר? יוונים רבים, בינהם תושבי העיירות והכפרים על פנדלי, טוענים שבמערה בוצעו ניסויים צבאיים סודיים בהחלט בידי כוחות נאטו וצבא יוון. טענות אלה לא הופרכו עדיין, והפיכת האזור לשטח צבאי סגור בשנות השבעים, כל כך קרוב לבסיס האמריקאי בנאה מאקרי השכנה רק עוררה עוד ועוד שמועות. בין השאר דובר שם על חציבת שיש למטרת לוויני ריגול ועל בסיס טילים חבוי שכל הים האגאי עד טורקיה נמצא בטווח נשקיו. עד יחסית לא כל כך מזמן, בשנות התשעים ההפכפכות בבלקן, ממשלת יוון חידשה עבודות 'מחקר' רשמיות במערה. חידוש העבודות הובילו לפרץ מחודש של כותרות קידוש לבנה אדומות בעיתונים הראשיים על 'ניסויים גרעיניים' ו'מכשירי שליטה במחשבות' – מה שהוביל לעצירת אותן העבודות, השד יודע מהן, באמצע הדרך ולחסימת דרכים תת קרקעיות רבות של המערה בשכבה עבה של בטון מזוין.

אם החלטתם בשלב זה להיכנס אל מאפלית המערה, קחו בחשבון עדויות מבקרים לאורך השנים שמתארים צלילים גבוהים מוזרים, שיבושים רציניים בכל מכשיר על בסיס חשמל (מכשירי ניווט שמכוונים אל שום מקום, טלפונים ניידים מהבהבים בקצב הולך וגובר..), פכפוך מים שזורמים כלפי מעלה, צלליות של יצורונים דמויי חתולים בעלי שתי רגליים, הדהוד של קולות שנדמה כאילו בא מחלל ריק ועוד..

לסקפטים שבינכם אניח את דעתכם בהסבר מדעי קצרצר – במחקר שנערך ע''י יורגוס ד. פאפאדאס מהמכון הלאומי לגאולוגיה וגילוי מינרלים נמצאו לוחות עשירים בגרפיט בין שכבות השיש, מה שגורם להר להיות מוקד של גלים אלקטרומגנטיים. השיש הפנדלי המפורסם עצמו נוטה ליצור מטען חשמלי סטאטי יחודי תחת לחץ ומשקל כבד, מה שאולי עשוי להסביר את התחושות המוזרות והסחרחורת שמרגישים המבקרים במערה.


כך או כך, בין אם אתם חסידים של אגדות אורבאניות או טהרני מדע קונקרטי, כל עוד אתם הרפתקנים מספיק, מתעלמים מזעקות השבר של רועה הצאן אנסטיס שרואה אתכם עולים אל הגבעה (מי יודע, אולי יש לו אב קדמון שהשתתף בהילולה שטופת זימה לכבוד פאן שם בהר) ובעלי חוש ניווט מוצלח – מערת דבליס בהחלט תמגנט אתכם.

8 views0 comments
  • Facebook Social Icon

עמוד הפייסבוק